Od Vánoc uplynul už měsíc, brněnské Adventní trhy už jsou za námi, a tak bych si dovolil menší bilancování. Mezi hlavní novinky loňského ročníku patřilo především celoplošné zavedení systému vratných obalů na nápoje. Jednorázové papírové kelímky byly nahrazeny porcelánovými a plastovými obaly s ježíškovským potiskem. Platila se záloha 40,- nebo 70,- Kč, hrníček jste si mohli odnést jako suvenýr, nebo jste jej vrátili a dostali jste zálohu zpátky. Každý druhý hrnek si lidé odnesli domů.

Naším hlavním cílem bylo podobu adventních trhů zkultivovat a přiblížit je západním standardům (zase ta zpropadená Vídeň), čemuž systém vratných obalů do značné míry napomohl. V centru se už nepovalovaly rozšlapané papírové kelímky kolem přetékajících odpadkových košů a skrz davy lidí se nemusely prodírat čmoudící malé náklaďáčky, které koše každou chvíli vyvážely.

Před a po – docela rozdíl

Troufám si tvrdit, že akce byla pokojnější, svátečnější a pro návštěvníky celkově příjemnější, což nám ostatně potvrdil i průzkum veřejného mínění, který pro radnici Brno-střed zpracovala katedra Environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Z 650 oslovených respondentů 86 % uvedlo, že je spokojeno se systémem vratných obalů, 88 % považovalo konzumaci za kulturnější. Nepořádek v ulicích byl stejný jako dřív podle 3 % dotázaných!

Hodně se samozřejmě mluvilo o svážení hrnků a kelímků do myčky mimo Brno. Ano, skutečně jednou denně se vypravila běžná dodávka plná špinavých hrnků do Soběslavi v jižních Čechách, kde je postavená velkoobjemová myčka, která obaly umyla v požadované hygienické kvalitě. Pro tento rok se budeme snažit, aby i tato starost odpadla.

20151222_122820

Dodávka s hrnky – hlavní téma brněnských svátků

Další novinky a přínosy Adventních trhů na Zelňáku vezmu stručně:

– každou sobotu se za přítomnosti kněží z různých farností rozsvěcovaly svíčky na velkém adventním věnci, následovalo připomenutí duchovní podstaty svátků a zpěv rorátů

– část z peněz vybraných za komerční aktivity putovala na obědy pro děti ze sociálně slabých rodin na základkách, které spravuje Brno-střed

– ve stáncích vyhrazených pro charitu se vystřídalo 26 charitativních a neziskových organizací

Už nyní se připravujeme na další Adventní trhy, v nichž chceme navázat na to, co se povedlo a ještě to vylepšit. Ze zvažovaných novinek mohu jmenovat například úvahy nad upravenou dispozicí náměstí s ohledem na možnost využití prostor kolem Parnasu a zvětšení prostoru před pódiem. Zajímavá se nám jeví i možnost umístit na podium přes den, kdy není kulturní program, stolky a židle, byla by to taková „jídelna s výhledem“. V programu by pak 5. prosince mohlo být zařazeno žehnání Mikulášům, v podobném duchu jako zapalování věnce.

A jen tak mimochodem, v současné době připravujeme Velikonoční slavnosti. Kdo by měl zájem na nich prodávat, ať se mrkne na web. Výběrko probíhá do 5. února 2016.

Petr Kalousek, radní pro dohnání a předehnání Vídně

Petr Kalousek · · Štítky: , ,