V pondělí 26. ledna se bude na Radě městské části Brna-střed projednávat návrh na zrušení Infocentra Brna-střed. Duchovní otec celého projektu Libor Šťástka nelenil a sepsal k tomu tiskovku. Je proto potřeba uvést vše na pravou míru:
1) Co to je Infocentrum Brna-střed?
Infocentrum vzniklo v půlce června roku 2014 vedle rozkopaného Zelného trhu. Mělo lidem nabídnout veřejný internet, Czech Point, Family Point, informace pro turisty. Od začátku bylo paralyzováno právě onou rekonstrukcí.
2) Proč navrhujeme zrušení?
Městskou kasu stálo Infocentrum 6 028 577 Kč. Celkově využilo služeb Infocentra k 23. listopadu 6 859 lidí. Služeb, pro které bylo Infocentrum primárně zřízeno – tedy CzechPoint a vidimizaci a legalizaci – využilo do poloviny listopadu 2014 pouze 176 občanů. V přepočtu na celkové náklady tak obsloužení jednoho takového člověka, pro jehož potřeby to bylo zřízeno, stálo městskou kasu 34 253 korun.
3) A ten zbytek?
Z oněch 6 859 lidí bylo 2400 turistů. Ti mají přitom jen o pár desítek metrů dál Turistické informační centrum a Informační centrum Jihomoravského kraje, které se na turistické informace specializují, a jejichž činnost Infocentrum prakticky dublovalo. Dalších skoro tři tisíce občanů využilo služeb veřejného internetu. Ten se přitom již od dřívějška nachází ve stejné budově, jen o dva kroky dál v jiných dveřích. Další počítače jsou umístěny na radnici.
4) Takže teď ty služby nebudou?
Veškeré služby Infocentra budou občanům nadále poskytovány jen o pár metrů dál na radnici. Peníze se navíc ušetří i díky sjednocení služeb na jednom místě, což usnadní i orientaci občanů. Koutek pro děti bude zřízen přímo na radnici Brna-střed. Radniční Czech Point navíc díky investicím do vybavení začal konečně plnit všechny své funkce a může tak občanům nabídnout kompletní servis. Do této doby tam nemohli dělat polovinu agendy, protože jim chyběla elektronika.
5) Koho propustíte?
Nikoho. Čtyři stávajících zaměstnanci Infocentra naleznou uplatnění na dlouhodobě poddimenzovaných radničních odborech, kupříkladu na matrice. Nebude je ani potřeba zaučit, jsou na tuto práci proškolení. Další tři byli přesunuti na práci v jiných odborech na radnici.
6) Ale nalili do toho tolik peněz…
No jo, no. Zrekonstruované prostory Infocentra se pronajmou v rámci zřizované městské tržnice (sídlo Žít Brna v něm opravdu nebude, to je u předsedkyně Atomové v kuchyni) a vybavení může být využito na radnici.
7) Nemělo by to projednat zastupitelstvo?
Projednávání na Zastupitelstvu městské části není nutné, nejedná se o jeho kompetenci. Záměr projednají radní na schůzi Rady městské části v pondělí 26. ledna a buď ho schválí nebo ne…
Vycházeli jsme ze statistik, které platí k 23. listopadu 2014, a které poskytl vedoucí Oddělení tisku, produkce a vnějších vztahů Pavel Hanák:
Infocentrum bylo otevřeno 23.06.2014
Stavební úpravy + vybavení: 2 740 000 Kč.
Celkem mzdové náklady 3 288 577 Kč.
Celkem tedy 6 028 577 Kč
Statistika využití služeb:
Návštěvnost celkem do 23.11.2014 – 6 859 osob
Z toho všední dny 5 681, soboty 893, neděle 285
turisté z ČR 1 286
turisté cizinci 1 131
Family point 105
veřejný internet 2 885
občanské dotazy 1 038
Czech point 83
Vidimace a legalizace 93
Telefonické dotazy 405
Žít Brno · · Štítky: Infocentrum, Městská část Brno-střed, úspora