Nedávno jsem se poprvé zúčastnil výběrového řízení, respektive jednání komise pro otevírání obálek. Byla to zajímavá a hlavně inspirativní zkušenost. Inspirativní proto, že jsem si hned mohl do úkolovníku přidat pár nových podnětů.

V první řadě mne pobavilo (ano, jsem trochu cynik), že otevíráním obálek se u zakázek malého rozsahu vskutku myslí fyzické obálky 🙂 – elektronické doručení je důvod k vyřazení. Tohle by naštěstí mělo jít změnit snadno, protože to je jen vnitřní předpis.

Druhá věc, která mne zaujala, je o poznání vážnější. Šlo o hodně obecné výběrko na dodávku pár desítek v podstatě libovolných tabletů (pravda, byl tam požadovaný nějaký specializovaný software, ale nic co by na trhu nebylo, nebo nešlo vyvinout), takže by člověk řekl, že se na to ozve hodně zájemců. Byli tři. Zajímavé ale je, že výzvu si jich z portálu stáhlo asi čtyřicet.

Do budoucna budu chtít nastavit proces tak, aby se po skončení výběrka udělal dobrovolný průzkum mezi těmi, co si stáhli dokumentaci, ale rozhodli se neposlat nabídku. Podle mne se tak dost možná dozvíme, co je k tomu vedlo (ano, krom lehkého cynika jsem i těžký optimista). Pokud byl zakopaný pes u nás, tak s tím určitě něco budeme dělat. Čím víc nabídek, tím líp.

Autor je radním pro transparentnost statutárního města Brna

Jiří Ulip · · Štítky: