Metrobus, Brno potřebuje metrobus. Když jsme seděli před volbami v roce 2014 v jedné brněnské kavárně (jak jinak) a dávali jsme dohromady náš volební program, zaznělo toto z úst kolegy Jakuba Kořínka. Fajn, ale pro většinu z nás byl tento pojem nový.

„Lidé v Brně a jeho okolí se potřebují dostat z jedné okrajové části na druhou a v tom jim metrobus může pomoct. Využívá totiž radiál a městský okruh a zastavuje jen v přestupních uzlech. Je tak rychlý a pro lidi pohodlný,“ vysvětloval Kuba. To CHCU, zaznělo tenkrát.

Už v tehdejší době jsme měli představu, odkud a kam by mel jezdit. A tyto představy jsme po volbách přednesli koaličním partnerům a přenesli do koaliční smlouvy. Projekt byl všemi vítán.

V létě jsem si rekapitulovala, co se nám daří, a co ne, a poté, co se Matěj Hollan stal náměstkem pro dopravu, byl čas tento projekt vytáhnout a rozjednat.

Musím zde vyzdvihnout práci Dopravního podniku města Brna v čele s generálním ředitelem Havránkem, kteří zareagovali velmi rychle a vyhotovili analýzu o tom, zda je metrobus možné spustit už od prosince tohoto roku. Přece jen, na lince byla drobná úskalí. Vše bylo tak
řka vyřešeno a je potřeba jen dořešit maličkosti, aby byla linka plně efektivní.

Zavést linku se daří samozřejmě i díky koaličním partnerům, kteří jsou projektu nakloněni.

Od 12. 12. 2016 tedy přivítejme zbrusu novou expresní linku E56. Její promojízda se uskutečni dnes 9. 11. 2016.

Rozhodne má linka ještě co zlepšovat. Určitě jsou k diskusi rozestupy intervalu, v které denní době má jezdit atd. Proto prosím, zúčastněte se promojízdy, kde se o tom můžeme pobavit, nebo piště Dopravním podniku města Brna a nebo přímo mně, co byste na lince zlepšili.

P.S. I když linka spojuje místa, ve kterých se nepohybuji, proto s ni zřejmě moc jezdit nebudu – bydlím na jihovýchodě Brna – přesto mě hřeje u srdce, ze mohu byt spolutvůrcem dobrých dopravních projektů a jsem velmi ráda, ze doby osekávání MHD a rušení linek jsou pryč, jen v mých aktivistických vzpomínkách.

14963227_10207363924516696_8781647337257943078_n

Hana Kašpaříková · · Štítky: