Jako skalní optimista jsem přesvědčený, že se nám už povedlo zveřejnit pěkných pár věcí, takže mne vždycky poněkud zarazí, když se pak setkám s výtkou, že nic nezveřejňujeme. Trochu jsem se nad tím zamyslel a zkusil jsem se vžít do role běžného uživatele, který čeká, že mu jeho oblíbený vyhledávač na dotaz městské smlouvy vrátí něco smysluplného. Dojem z tohoto cvičení už byl o poznání méně optimistický.

Předesílám, že na dlouhodobém řešení optimalizace vyhledávání a struktury městského webu už nějakou dobu pracujeme. Chceme to ale mít opravdu dobře vymyšlené, což ovšem znamená, že to nebude hned. Abych ale v mezidobí běžnému uživateli aspoň trochu ulehčil od vymýšlení vyhledávacích dotazů a proklikávání se webem, dal jsem dohromady stručný přehled míst, kde brněnské smlouvy hledat. Koneckonců se to určitě bude hodit i mně samotnému, protože ani já všechny lokace nenosím v hlavě.

 

Statutární město Brno

Magistrát má jednoduchý web http://zakazky.brno.cz/, kde se můžete dozvědět o tom, co a za kolik nakupujeme. Pokud byste se chtěli na výběrka a případně na smlouvy, které z nich vzešly, podívat detailněji, pak se můžete prokliknout na jeden ze dvou profilů zadavatele. Pod tímto běžnému uživateli ne úplně známým názvem se skrývá portál, kam město dává informace o otevřených výběrových řízeních. Pokud se tedy chcete ucházet o nějakou městskou zakázku, rozhodně profily sledujte.

http://sluzby.e-zakazky.cz/Profil-Zadavatele/c74afc13-ac57-46ce-8225-99826ed87c64

https://www.tendermarket.cz/Z00000765.profil

 

Městské společnosti

Od ledna dávají městské společnosti, které plně vlastníme, smlouvy nad 50 tisíc do Registru smluv Ministerstva vnitra. Je to naše příprava na platnost zákona o registru smluv a původně to také byla pojistka pro případ, že by byl býval neprošel v tak ostré podobě, jak prošel. Senátoři se vcelku snažili vyrazit mu zuby, ale poslanci se naštěstí nedali a zákon tak stanoví, že smlouva, která po 30. červnu nebude v registru, prostě neplatí.

Aktualizace: Před rokem, kdy jsem psal návod níže, ještě neexistoval výborný web https://www.hlidacsmluv.cz/ Michala Bláhy. Jeho rozhraní je o dost příjemnější než to, co nabízí státní registr smluv a hlavně se v něm dá daleko lépe vyhledávat… Text níže nechť proto slouží masochistům, kteří preferují státem provozovaný zdroj dat. Hlídač smluv totiž umí ukázat Smlouvy firem, v nichž má Brno 100% účast, na jedno klinkutí :).

 

Původní návod pro fanoušky složitých řešení: …Každopádně je ale nutné říci, že registr není příliš intuitivní a dýchnou na vás pomalu devadesátá léta. „Nejsnazší“ způsob, jak v něm najít smlouvy brněnských firem je jít do pokročilého vyhledávání a pak použít pole „ID DS publikujícího“.  Zkratkou DS se myslí datová schránka a seznam jejich ID najdete níže (můžete použít i název firmy, ale u ID máte jistotu, že vám tam nebude něco chybět).

Firma ID DS
Brněnské komunikace a.s. tk7c8xt
Dopravní podnik města Brna a.s. bj6cd4x
Lesy města Brna a.s. 65hextg
Pohřební a hřbitovní služby města Brna a.s. mnprwvz
SAKO Brno a.s. uzbgdsq
STAREZ-SPORT a.s. vgkgff6
Technické sítě Brno a.s. 55kgizb
Teplárny Brno a.s. d7wgmq5

 

https://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/indexH.html

Vyhledávání v registru smluv

 

 

Podtrženo sečteno, myslím si, že se zveřejňováním smluv jsme na správné cestě. A pevně doufám, že teď už to tak bude vidět i pár z těch, kteří něco nemohli najít :).

 

 

Jiří Ulip · · Štítky: , , ,