Kdyby bral Roman Onderka svoje sliby vážně, máme už tři roky stadion.

„Zpívám já, zpívá on, vzali nám stadion. Tam kde kdysi za Lužánky bylo Brno šampion.“ Chorál, který zní z našich fanouškovských hrdel na každém zápase Zbrojovky v nuceném azylu na Srbské. Třicátého září to bude už smutných třináct let, kdy se brány chrámu všech zbrojováků otevřely naposledy.

Pamatuji si, když mě vzal otec na fotbal poprvé. Psal se rok 1992 a mě bylo necelých deset let. Atmosféra na stadionu mi učarovala. Pětačtyřicet tisíc nažhavených fandů na zápase se Slávií, sto autobusů na Spartu či do Vídně, na to se nezapomíná. Bohužel přes veškeré sliby, které jsme z úst snad všech politiků, kteří se ve vedení města za tu dobu vystřídali, stadion stále chátrá a naše srdce jsou zlomená.

Marek_Fiser_CHCU_ZIT_BRNOSám jsem v roce 2008 jako reportér dělal rozhovor s primátorem Onderkou, kdy mi do očí sliboval, že v roce 2011 bude stadion stát. Uteklo šest let a vrcholem magistrátního umu bylo získání devadesáti tisíc za třídenní pronájem chátrajícího stadionu filmařům.

Uspořádat jednou za čas k troskám stadionu společný pochod a zavzpomínat si na místo, kde jsem viděl na vlastní oči odjíždět barcelonský Espanyol s bůrem, je sice fajn, ale víc než vyvolané vzpomínky to nikdy nepřinese. Proto jdu do politiky.

Jsem realista. Je mi jasné, že nevázaná atmosféra let devadesátých se již na žádný stadion u nás nikdy nevrátí. Avšak zároveň jsem přesvědčen o tom, že město velikosti Brna si minimálně dvacetitisícový stadion zaslouží. Současně by jeho stavba měla co nejméně zatížit městský rozpočet. Dovedu si přestavit minoritní podíl města a kraje. Avšak dostatečnou devizou by měl být i společný, na papíře jasně deklarovaný zájem stadion vůbec postavit a taky vyřešený spor o přístupové cesty, kvůli kterému v roce 2010 stavební úřad v Králově Poli zastavil územní řízení pro výstavbu. Sport s firmou Czechcity, která si některé pozemky okolo stadionu nárokuje, se táhne již čtyři roky a jeho konec je v nedohlednu.

Nechci nikomu dávat plané naděje. Ovšem můžete se spolehnout, že pokud budu zvolen do zastupitelstva, mojí hlavní prioritou bude urychlené vyřešení sporu s firmou Czechcity. Zasadím se o jasné a transparentní nastavení pravidel pro vybudování fotbalového stadionu, vyjednám pro to podporu u Jihomoravského kraje a Fotbalové asociace a v rámci svých kontaktů a zkušeností se pokusím získat peníze z EU a od soukromých investorů.

Vím, že to není lehký úkol a celé to bude stát spoustu času a energie. Nikdy jsem neměl politické ambice. Avšak neznám nikoho jiného z řad nás věrných zbrojováků, který by se tohoto nelehkého úkolu mohl zhostit. Jdu do toho, přestože mě od toho spousta lidí odrazuje. Pokud bych se o to alespoň nepokusil, nemělo by mé zbrojovácké srdce nikdy klid. Držte mi palce. My chcem zpátky za Lužánky!

Marek Fišer, místopředseda kotle brněnské Zbrojovky a kandidát do zastupitelstva města Brna za Žít Brno s podporou Pirátů.

P.S.: V úterý 30. září v 18 hodin, na den přesně 13 let od poslední zápasu za Lužánkama, se na stadionu sejdeme a jako fanoušci a Žít Brno deklarujeme, že převezmeme osud a budoucnost fotbalu za Lužánkama do svých rukou! Přijďte taky.

Marek Fišer · ·