Jak správně křížkovat na volebním lístku? Hodně lidí se nás ptá, jak vlastně správně volit. Volební "plachta", kterou jste dostali do schránky je poměrně nepřehledná, a tak nám přišlo praktické si připomenout jak na to.

Zaškrtněte "velký křížek" pro celou stranu

Označte křížkem velké pole v záhlaví strany.

Zakřížkujte celou stranu

Brno má 55 zastupitelů, a proto máte každý 55 hlasů. Zakřížkováním celé strany jí svých 55 hlasů dáte. Ta naše se jmenuje Žít Brno s podporou Pirátů a má číslo 7. Na Brně-střed Žít Brno a máme číslo 12. Tohle je nejlepší a nejjistější volba.

Pokud máte nějaké oblíbence na jiných kandidátkách, můžete je pak ještě dokřížkovat. Tyto křížky se pak odečtou od spoda naší kandidátky. Jiné možnosti příliš nedoporučujeme, ale můžete se podívat na video od odborníků.

Jak volební lístek funguje si můžete zkusit pomocí tohoto online nástroje.

Vyvarujte se chyb

Byla by škoda přijít o svůj hlas, protože špatně vyplníte volební lístek. A také by byla škoda nevyužít celý potenciál vašeho volebního hlasu.

Chybu uděláte, pokud:

  • Použijete k volbě jiný symbol než křížek (kolečko, smajlík, srdíčko neplatí)
  • Nezaškrtnete nic
  • Zaškrtnete více než jednu stranu (dáte „velký křížek“ do více než jednoho záhlaví)
  • Zaškrtnete více než 55 kandidátů
  • Nezaškrtnete stranu a celkem méně než 55 kandidátů (lístek bude sice platný, ale je to škoda hlasů)

Další tipy

Bydlíte“ na Husově 5?

Více než šestnáct tisíc lidí má z různých důvodů nahlášený pobyt na tzv. úřední adrese, která je pro celé Brno na adrese magistrátu, tedy na Husově ulici č. 5. Každý takový rezident má v Brně a taky samozřejmě v městské části Brno-střed automaticky volební právo. Bohužel dost lidí z brněnské úřední adresy o svém volebním právu netuší.

Pokud chcete jako „obyvatel“ Husovy 5 jít volit a nevíte, kudy a jak na to, vezměte si platný občanský průkaz nebo cestovní pas a v čase voleb (pátek 14–22 h, sobota 8–14 h) se vydejte na adresu Dominikánská 2, tam co sídlí radnice a úřad městské části Brno-střed. Najděte si tam volební okrsek č. 18., kde vám vydají volební lístky a kde můžete i odvolit.


Dnes a zítra rozhodneme

Děkujeme vám za dosavadní přízeň a podporu. Teď pojďme volit!

Věděli jste, že cestou k volební urně spálíte v průměru až 500 kalorií? Podle amerických vědců je jít volit zdravější než sedět doma a nadávat. Zvýšená karma a čisté svědomí pak prý pomáhá předcházet depresím.

 

Adam Hrubý · ·