12046812_1672783669631569_2455644518466151429_n

U jednoho stolu (Zdroj: FB Městská část Brno-střed)

Až do neděle 4. října máte příležitost si zajít na Svoboďák na první ročník gastronomického festivalu U jednoho stolu. Oproti podzimním akcím z minulých let jsme si řekli, že to pojmeme trošku decentněji a v rámci možností s důrazem na kvalitu – bez obřích stanů, reprodukované hudby, kolotočářských chuťovek. Proti gustu žádný dišputát, i takové události mají asi své kouzlo, ale v centru Brna bychom přece jenom rádi něco kultivovanějšího (neplést si se snobárnou).

Na náměstí najdete několik kvalitních brněnských restaurací nabízejících své poctivé kulinářské speciality. Kromě nich zde je i několik vinařství, pivovarů, rukodělných výrobců a řemeslníků. Za spolupráci děkuji neziskové organizaci Slow Food Brno, která pomohla s celkovým konceptem akce.

A jelikož je Rok smíření, pojali jsme festival nejen jako příležitost, abychom se všichni „nadlábli“, ale abychom to udělali společně, pobavili se svými sousedy a trochu se u toho seznámili. Do středu náměstí jsme proto umístili dlouhý jídelní stůl s ubrusem a židlemi po stranách. Nejdříve panovaly obavy, že se ubrus zašpiní, lidé tam nebudou chtít sedat, prostě, že to špatně skončí.

Inu, byl jsem se tam na státní svátek podívat a opak byl pravdou. Seděl jsem u plného stolu a čistě náhodou vyslechl konverzaci svých dvou spolustolovníků. Začátek byl klasický. „Dobrý den, je tu místo.“ „Ano, ano.“ … Po usednutí následovalo ticho, které po čase jedna strana porušila. „Dobré jídlo, že jo?“ „Jo,jo, hlavně ta kachnička.“ „Ta je výborná, měl jste burčák?“ … Řekli si, odkud jsou (z Maloměřic a ze Středu) a několik minut si povídali. Oba pánové dopili, rozloučili se a šli zase každý svou cestou.

Netuším, zda to byl jediný podobný rozhovor tohoto druhu, možná jsem byl jen ve správnou chvíli na správném místě. Ale věřím tomu, že tam alespoň párkrát za den došlo k odhození ostýchavosti či nezájmu, a úplně cizí lidé se dali do družného hovoru. Domnívám se, že taky kvůli tomu mají smysl akce jako U jednoho stolu. Nechceme asi nikdo žít v odosobněné metropoli, kde neznáte pomalu ani svého souseda z domu.

Tak „Přijďte pobejt!“, jak říkáme v Brně.

Petr Kalousek, radní městské části Brno-střed pro kulturu, sport a turismus

Petr Kalousek · · Štítky: , ,