Příští zastupitelstvo nestihne během svého volební období ZURky aktualizovat

Brno, 5. 10. – Krajské zastupitelstvo, konkrétně zastupitelské kluby ČSSD, KDU-ČSL, ODS a KSČM, před pár okamžiky schválilo krajský územní plán, tzv. Zásady územního rozvoje (ZUR). Učinilo tak teatrálně jen dva dny před volbami. Tyto ZURky jsou ale neúplné a neřeší to, co je jejich hlavním posláním – páteřní síť silnic a dálnic. Místo toho uvádějí jen jakési „rezervy“, podle kterých se ale nedá stavět. V této „rezervě“ je Brno a dalších 50 obcí kolem. Z důvodů těchto obřích „rezerv“ chybí i celkové posouzení vlivu na životní prostředí. A proto je velké riziko, že za pár měsíců tyto ZURky opět zruší soud a kraj bude opět bez územního plánu.

Radní Tesařík (KDU-ČSL) zodpovědný za územní plánování, uvedl, že aktualizace, která tam centrální část kraje zapracuje, bude hotova do tří let. Není to pravda! Do tří let se stihne připravit v ideálním případě její návrh. Zapracování do podoby platného územního plánu bude trvat další minimálně rok a půl. V příštím volebním období se tak zcela jistě oproti dnešnímu stavu nic nezmění.

„Pánové Hašek a Celý si vzali obyvatele Jihomoravského kraje jako rukojmí. ZURky jsou totiž připraveny zcela špatně. Všichni vědí, že budou napadeny u soudu, a že je veliká šance, že žaloba bude úspěšná. Pokud budeme moci kraj po volbách vést, samozřejmě se budeme snažit, aby soud ZURky nezrušil, bude to ale velmi obtížné. Chybí totiž celkové vyhodnocení vlivů na životní prostředí, kvůli čemuž zrušil soud ZURky minule. Riziko opětovného zrušení je tudíž obrovské. Pokud se tak stane, budou se muset ZURky připracovat od nuly, což znamená zpoždění zhruba 9 let. Více než dvě další volební období krajského zastupitelstva,“ uvedl krajský zastupitel a lídr TOP09 a Žít Brno Jan Vitula.

„I když by se podařilo ZURky před soudem uhájit, jejich dnešní přijetí pořád znamená více jak 2x pomalejší cestu k tomu, aby bylo možné pohnout s výstavbou zásadních dopravních, jako je D43 (R43), ať už bude v jakékoliv variantě. Pokud by se dnes ZURky nepřijímaly, bylo by možné je v rámci stávajícího procesu dopracovat a do dvou let vydat skutečně pro celý kraj. Teď bude muset proběhnout po dokončení srovnávacích studií – jež ještě ani nebyly zadány – celý zdlouhavý formální proces aktualizace ZURek. To se nedá stihnout v rámci příštího volebního období. Tedy až přespříští zastupitelstvo bude schvalovat, kudy povede D43 a jak budou řešeny další dopravní stavby v centrální části kraje. Teprve potom může začít změna územního plánu Brna a dalších obcí, což je několik dalších let. A teprve potom se může začít stavba reálně připravovat,“ dodal Vitula.

Přikládáme rovněž stanovisko právní kanceláře Frank Bold pro Statutární město Brno, které ukazuje nezákonnost ZURek. Frank Bold jsou největší právní experti na územní plánování.

Žít Brno · · Štítky: , ,