Územní plán se neustále mění, to je přirozené. Ten brněnský je starý 22 let. A vzhledem k tristnímu stavu, ve kterém jsme územní plánování v Brně před rokem a půl převzali, se teď mění ještě trochu víc než obvykle.

Pro větší přehlednost město pořizuje změny územního plánu v balících, tzv. souborech změn. V současnosti zpracovává zadání 43. souboru změn a spolu s ním zadání změn, o které lidé požádali v letech 2011 a 2012 (soubory 32 až 35).

Návrh zadání si můžete prostudovat na webu města (všechny nyní pořizované změny zde) a pokud s něčím nesouhlasíte nebo máte podnět, jak zadání té či oné změny upravit nebo doplnit, můžete do 6. května zaslat připomínku. Vaše připomínky vyhodnotí úředníci Odboru územního plánování a rozvoje spolu s připomínkami městských částí a orgánů státní správy a na základě vyhodnocení pak vytvoří zadání změny.

Pokud to nezní dost zajímavě (což se v územním plánování stává), můžu to říct i jinak: Až vám za pět let před okny vyroste něco, co jste tam nechtěli, a budete se cítit bezmocní, vzpomeňte si, že v květnu 2016 byl ten správný čas podat připomínku a že město Brno o ni tehdy stálo.

A ještě jedna dobře míněná rada: osobně bych to nenechával na poslední chvíli – změn je kolem tří set, a pokud nepodáváte připomínky každý den, bude vám chvíli trvat, než se v nich zorientujete. Ano, je to zatím trochu komplikované – což přiznávám jen proto, abych sem mohl napsat, že právě pracujeme na nové aplikaci, která má orientaci v územním plánu a jeho změnách výrazně zjednodušit. A třeba si v ní budete moci nastavit i upozorňování na další připravované změny, abyste nebyli závislí na tom, jestli zrovna někoho napadne napsat takovýto nějaký článek.

Jakub Kořínek · · Štítky: