Mladí brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof jsou autory právě otevřeného českého národního pavilonu na světové výstavě Expo v italském Miláně. Autoři pavilonu jsou také tvůrci expozice pro Jihomoravský kraj. Ten bude v Miláně prezentován jako místo s vysokou úrovní vědeckých poznatků. Počínaje Mendelovými výzkumy až po současné mikrobiologické úspěchy.

Chybík a Krištof začínali se mnou a s Brněním spolupracovat už za dřevních dob aktivismu. Jednalo se o urbanistickou studii, jak by mohlo vypadat nádraží v centru po architektonické a urbanistické stránce, a pak taky o studii na dočasné využití Jižního centra. Tehdy je starší kolegové varovali, ať to nedělají, že pak nedostanou od města zakázky…

Naštěstí Ondra s Michalem nehodlali mít akční rádius jen mezi Modřicemi a Adamovem, proto jim tyto řeči byly ukradené. Byli si vědomi svých kvalit a toho, že prorazí nejen mimo Brno, ale i mimo Česko. Stalo se. Ani ne třicetiletí architekti vyhráli soutěž na český pavilon na Expo 2015 v Miláně. Pavilon odkazuje na brněnský funkcionalismus a je nejlepší reklamou na to, aby se lidé z celého světa přijeli podívat do Brna, města Janáčka, Mendela a Tugendhatky. Těší nás, že Brno a Jihomoravský kraj se nepropaguje na Expu jen uvnitř pavilony a jen pár dní, ale celým pavilónem pořád. Znamená to cestu brněnské architektury zpátky na výsluní.

Středeční tisková konference k Expu, kde vedle sebe seděli někdejší „aktivisté“ a „kverulanti“, Chybík a já, byla z tohoto pohledu velice zajímavá. Věřím, že Brno bude s těmito architekta spolupracovat i nadále, ono dočasné využití Jižního centra si o to přímo říká!

Matěj Hollan · · Štítky: