Před třemi roky jsme si začali na stránkách Žít Brno dělat legraci z brněnských politiků. Z počátku se jim to nelíbilo a chtěli na nás podávat žaloby, posléze se nás naučili ignorovat. Když nám však primátor Onderka nechal v únoru zrušit účet na sociální síti Facebook, protože se bál, že bychom ho mohli poškodit u voleb, něco se v nás zlomilo. Uvědomili jsme si, že Brno si prostě nezaslouží, aby ho vedl cenzor zakazující své kritiky. Uvědomili jsme si, že Brno je dobrým místem pro život, ale nikoliv díky stávajícímu vedení města, ale navzdory němu.

A protože nic lepšího, než kandidovat do těchto voleb, jsme nevymysleli, tak kandidujeme. Ve spojení s Piráty a dalšími menšími stranami. Těším se na to. Kandidátka je plná lidí, kteří nemusí tupě slibovat, co budou dělat po volbách, protože totéž dělají v rámci svých občanských aktivit už teď. Například to, že z Brna mizí jedna herna za druhou, je zásluha mě a mých kolegů. Po volbách tento proces dokončíme a životu nebezpečné automaty z Brna vyženeme. Nebo vzpomínáte si na podzemní garáže na Zelném trhu, které Onderka prosazoval? Půl roku jsme tehdy strávili na tom, aby byl Zelňák od tohoto obludného záměru uchráněn.

Matej_Hollan_CHCU_ZIT_BRNO

Mými osobními velkými tématy jsou otevřenost radnice a kultura. Město dnes takřka nikomu neposkytuje informace, utajuje desítky smluv, je nepřátelské vůči svým občanům. A to se změní. A rychle. I když skončíme v opozici, postupně zveřejníme všechny informace a smlouvy, které město má – hlavně ty, které uzavřelo toto vedení města. Jako zastupitelé na ně budeme mít právní nárok. Pokud vám město bude něco zatajovat, obraťte se na nás. My to z nich dostanem.

Všimli jste si, kolik v poslední době uteklo z Brna umělců? Celá Reduta, půlka herců z Provázku. Pracovní podmínky, ve kterých musí umělci pracovat, jsou nedůstojné. Přitom Brno kdysi bývalo rozvinutým kulturním městem. Vynasnažíme se, aby jím bylo znova. Půlka naší kandidátky jsou lidé od „fochu“. Sám jsme vystudoval hudební vědu, máme tu režiséry, zpěváky z opery, filharmoniky, herce. Zastavíme ten exodus šikovných lidí. Postavíme konečně pořádný koncertní sál a vrátíme Brnu Janáčka. To, že město „nestihlo“ připravit oslavy jeho letošních 160. narozenin, snad není ani možný.

A takhle by šlo psát pořád dál – nejsou to jen umělci, jsou to úředníci na magistrátu, tisíce zaměstnanců brněnských firem, jako třeba řidičů tramvají a trolejbusů (taky za nás jeden kandiduje). Ti všichni si zaslouží daleko lepší zacházení a zastání.

Jaké tedy chceme Brno? Takové, ve kterém se žije dobře všemožným skupinám obyvatel, bez ohledu na věk, pohlaví, etnikum, náboženství či příslušnost ke sportovnímu klubu. Chceme, aby Brňané chtěli trávit svůj volný čas v Brně. Zrušíme nesmyslné regulace, které zakazují, aby restaurační zahrádky nesměly být v provozu třeba v lednu. Nebudeme vás šikanovat, pokud si budete chtít vypít v parku pivo či víno. Nebudeme vám odtahovat auto, když potřebujete donést babičce oběd nebo přivézt zboží do obchodu. Nebudeme vás pokutovat za jízdu na kole. Nebudeme vám bez vašeho souhlasu plánovat za okny stavbu hypermarketu. Aktivně budeme pracovat na tom, aby byl v každé městské čtvrti dostatek obchodů, o novém fotbalovém stadionu nebudeme jen mluvit, ale skutečně na tom pracovat, zatáhneme vás do rozhodování města, budeme chtít aktivně slyšet váš názor, ať už jste podnikatel, sportovec, matka s dítětem, senior, Rom, Žid nebo pražák.

Číslo, na které mi můžete kdykoliv zavolat – před volbami i po nich – je 774956148. Obraťte se na mě a já a mí kolegové se s vámi budeme bavit, budeme vítat vaše návrhy i připomínky a budeme se vám snažit pomoci s řešením vašich problémů. Ostatně – budete si mě platit ze svých daní, máte proto plné právo mě kdykoliv poslat třeba do Brnele…

Prosím vás závěrem o jediné. Nevěřte kecům na plakátech. Slíbit umí každý cokoliv. Dívejte se na to, co udělali ti lidé, co vám to slibují, ve skutečnosti. Nashle u voleb.

Matěj Hollan · ·