Nabyl jsem dojmu, že si ne úplně rozumíme ohledně našich projektů se sociálním bydlením pro lidi bez domova a že dochází k několika informačním šumům. Chystáme k tomu i nějakou kampaň, prozatím bych rád uvedl na pravou míru některé věci, budu rád, když se s tím seznámíte:
1. Nedarujeme nikomu žádný byt! Všichni, kteří se ocitnou v našich zatím testovacích programech, platí řádně nájem, podle ceníků nastavených pro tyto případy městem. Stejně jako například v Domech s pečovatelskou službou. Je to prostě nájemní bydlení.
2. Sociální bydlení není jen pro Romy! Stávající projekty nijak nerozlišují barvu pleti. Pokud člověk splňuje kritéria sociálního vyloučení, může být do programu zařazen.
3. Sociální bydlení není děláno na úkor „obyčejných lidí“! Město má přes 25 000 bytů. U našich projektů sociálního bydlení se nyní bavíme o cca 110 bytech. To je pár promile městských bytů.
4. Sociální bydlení není jen pro flákače! Do nepříjemné a těžko řešitelné situace může spadnout kdokoliv. Samozřejmě si vážím všech lidí, kteří dokáží stát na vlastních nohách, platit hypotéku a jsou soběstační. Ale stát by tu měl být od toho, aby fungoval jako záchytná síť, či spíše trampolína, od které se člověk může odrazit, když se dostane na dno a vrátit se zpátky do společnosti. Pro stát a společnost je nevýhodné, pokud jedno závazné životní zaváhání znamená celoživotní problémy. Daleko lepší je umět lidem pomoct postavit se zpátky na vlastní nohy. Tedy v případě ztráty bydlení nezůstat zbytek života pod mostem, ale zase se zpátky do bydlení vrátit.
5. Sociální bydlení šetří sociální dávky! Dnes se po právu kritizuje zneužívání sociálních dávek. A toto je recept, jak je využít efektivně. Město si přesměruje dávky určené na bydlení přímo na svůj účet a stát namísto dotování předražených ubytoven pošle peníze městům. Peníze na bydlení nebude moci člověk promrhat, protože je ani neuvidí, rovnou půjdou pronajímateli. Tím se zamezí plýtvání veřejnými penězi.
Do budoucna věřím, že stát přijme zákon o sociálním bydlení, který bude situaci řešit plošně v celé republice. Jsem si jist, že každý normální člověk chce být soběstačný, nechce se flákat a chce se umět o sebe postarat sám. Někdy vám ale život připraví tvrdou lekci a ať vlastní hloupostí nebo cizím zaviněním vás dovede na dno. Stát je tu od toho, aby vám pomohl vrátit se co nejrychleji zpět. Proto v Brně jdeme touto cestou a o našich jednotlivých krocích vás budeme podrobně informovat. Stay tuned!
Matěj Hollan · · Štítky: rapid rehousing, sociální bydlení, sociální vyloučení