Trocha historie na začátek. Lukrativní pozemek v centru Brna u náměstí Míru převedl stát bezúplatně na město v roce 2003 pod podmínkou nekomerčního využití. Zlatonosnou parcelu v hodnotě 100 miliónů pak v roce 2006 pronajalo bývalé vedení radnice v čele s ODS Brno-střed v rozporu se všemi možnými zákony a za extrémně nevýhodnou cenu 1 Kč/m2/rok firmě, která vznikla měsíc předtím. Navzdory odporu všech místních zde měl vzniknout multifunkční dům, který svým měřítkem ničil celou okolní zástavbu.

V roce 2015, po konsolidaci v podstatě personálně vyrabovaného právního odboru Úřadu městské části Brno-střed jsem nechal zpracovat právní analýzy, nejprve interní a pak i od externího právníka. Obě se shodly na tom, že smlouvy s firmou Wilson Properity, tedy smlouva nájemní i smlouva o budoucí výstavbě, jsou absolutně neplatné, a to od počátku. Právní status je tedy takový, jako by smlouvy nikdy neexistovaly. Z toho lze vyvozovat jediný právní důsledek, tedy vzájemné vrácení poskytnutého plnění. Na včerejším jednání Rady městské části jsme zkonstatovali neplatnost obou smluv a developerovi vrátili ten směšně nizoučký nájem, který nám zaplatil (cca 59 tisíc korun). Za to nám bude navrácen pozemek, ale jelikož si ho developer nikdy nepřevzal, tak ani není třeba.

V praxi to tedy znamená, že pozemky jsou nyní plně k dispozici Brnu-střed, takže jsme hned spustili projednávání ohledně budoucího využití. Ve čtvrtek 17. března se sejdeme s občany a ještě před tím jim umožníme prohlídku dosud zamčeného a zaplotovaného areálu bývalých kasáren.

Pozemky budeme chtít využít k veřejně-prospěšným cílům, ostatně hlas místní veřejnosti je po celou dobu kauzy víceméně jednotný. Byla tu petice s 2000 podpisy požadující zřízení volnočasového centra pro seniory a juniory a v zásadě totéž vzešlo z anket pořádaných předchozím vedení radnice. Uvažovat se bude také o případném zřízení nějaké prodejny typu samoobsluha, protože stávající budovy Brněnky stojí v ploše veřejné zeleně určené pro rozšíření parku.

Tímto děkuji všem, kteří se na této práci podíleli, zejména voličům, protože kdyby i nadále vládla ODS a ČSSD, jistě bychom se nikdy tohoto rozuzlení nedočkali. Měli na to celých 8 let a já jim konstataci neplatnosti smluv hned na samém počátku dvakrát navrhoval. Tehdy mě Blažek, Novotný, Hrubá a spol. odmítali, s tím, že si vymýšlím, že je vše v nejlepším pořádku, že smlouvy jsou naprosto bezvadné a že mi jde jen o to, abych je mediálně šikanoval. Právě před rokem soud pravomocně exstarostku Hrubou, která dotyčné smlouvy za MČ Brno-střed uzavřela, odsoudil za dva zločiny k 18 měsíční podmínce. Tajemník úřadu Radovan Novotný z ODS, který smlouvy připravil, mezitím za korupci v jiné kauze nafasoval 4 roky natvrdo … Tak hlavně, že se nikomu nic nestalo.

Svatopluk Bartík · · Štítky: , ,