Minulý týden hostilo Brno velmi důležitou návštěvu. V rámci spolupráce s Platformou pro sociální bydlení navštívila Brno první zahraniční expertka, která se zabývá ukončování bezdomovectví.
Katherine Gale má více než dvacetiletou praxi v oblasti bezdomovectví, bydlení a městského plánování. V roce 2013 vedla meziresortní komisi pro řešení bezdomovectví americké federální vlády. V posledních letech pomáhá samosprávám a neziskovým organizacím zavádět inovativní praxe pro ukončování bezdomovectví. A úspěchy a návrhy řešení prezentovala i v Brně.
A úspěchy jsou to tedy mimořádné. Na příkladu texaského Houstonu nám ukázala, jak si v krátkém čase dokázali poradit s bezdomovectvím, poměrně novátorským, avšak lapidárním řešením: Prostě těm lidem dali byty. A naprostá většina z nich si je udržela. Ukazuje se, že tento přístup je daleko efektivnější a levnější způsob boje s bezdomovectvím, než všechny formy ubytoven a přechodného/průstupného bydlení. Že to reálně šetří peníze a skutečně dokáže pomoci lidem.
Pokud se pro to v Brně rozhodneme, jsme schopni do roku 2020 prakticky zlikvidovat bezdomovectví rodin, což je obzvláště smutná skupina lidí bez domova. Spočívá to v tom, že pokud se nějaká rodina ocitne pod mostem, bude tam jen velmi krátkou dobu, než se zase vrátí do bytu a ten si dokáže i nadále udržet.
Obecně se ukazuje, že přístup „bydlení především“ (Housing first) je skvělou metodou, jak si poradit se sociálním vyloučením či drogovou závislostí. Prostě když máte ukojenou základní životní/sociální potřebu – důstojně bydlet – tak jste schopni řešit i další problémy. Jinak ne. Princip „nejdřív se přizpůsob, pak se s tebou budem bavit“ nefunguje.
Lijí-li se do sociální oblasti stovky milionů korun, tak je zapotřebí dbát o to, aby tyto peníze nebyly používány na udržování problému v nějakém snesitelném stavu, ale primárně na řešení/ukončování tohoto problému.
S touto myšlenkou – bezdomovectví nejen nějak podchytit a udržet ty lidi naživu, ale reálně ho ukončovat a vracet lidi zpět do normálního života – si tedy nyní pohráváme. Sám se musím hodně věcí učit a vzdělávat se v tom, je to prostě hodně přelomové. V blízké době zavítají do Brna ještě tři přední světoví experti v oblasti sociálního bydlení, kteří nevedou plané teoretizování, ale je za nimi konkrétní práce a úspěchy, a věřím, že dokážeme tyto zkušenosti do konkrétních projektů a konkrétních osudů lidí promítnout aji v Brně.
Matěj Hollan · · Štítky: bezdomovectví, deníček, Housing first, sociální vyloučení