V následujících týdnech se určitě stane mnoho věcí. Švancara uspořádá rozlučku s kariérou za Lužánkami, uskuteční se první jednání Brněnského kulturního parlamentu a Ozvučné desky a hejtman Hašek se vyfotí s okurkou. Při vší úctě ke všem těmto bohulibým věcem se bude dít ještě něco jiného. Něco mnohem zásadnějšího. Něco, v čem jde o život. Jmenuje se MĚSÍC RAKA!

Ono je to tak – naše kamarádka, Lucie Bittalová, lajdala. Jako mnoho jiných. Lajdala a nechodila na pravidelné gynekologické prohlídky. A co se nestalo – v lednu jí lékaři diagnostikovali silně rozvinutou rakovinu děložního čípku. Teď lozí po chemoterapiích a její program na prázdniny se jmenuje ozařování. Což je asi stejně příjemné, jako prázdninový pobyt v Adamově. Ale protože je cynička a aktivistika, rozhodla se o tomto svém novém životním stylu informovat všechny okolo a docílit toho, aby z České republiky tento druh rakoviny vymizel. Je totiž úplně zbytečné. K jeho vymýcení stačí, aby holky chodily na pravidelné preventivní prohlídky!

Kampaň běží na stránkách www.mesicraka.cz, kde se můžete dočíst, jak to s Luckou vypadá, zjistit, proč je dobrý mít raka zrovna v Brně, popřát ji štětí a držet palečky. Doufáme, že vás to ale hlavně inspiruje k tomu, abyste se teď hned, v průběhu Měsíce raka, přihlásily na prohlídku. Pokud jste dlouho nebyly, nestyďte se a běžte teď hned. Může vám to zachránit život. Budeme rádi, když nám to pak dáte vědět. Například formou loga kampaně Měsíc raka v profilové fotce na Facebooku, návod, jak na to, je opět k nalezení na stránkách www.mesicraka.cz

Ta výzva není ale vůbec jenom pro holky!! Kluci, pánové, chlapi – zeptejte se všech svých kolegyň, maminek, přítelkyň a milenek, zda už letos byly na prohlídce. Pokud ne, tak ať se hned přihlásí. Můžete jim pak jako výraz poděkování koupit třeba růži. Lepší, než kdybyste pak kupovali dvě růže k rakvi.

Tato kampaň bude bezpochyby obsahovat prvky humoru, ale je myšlena zcela vážně. Na Lucku neustále myslíme, doufáme, že to zvládne, a věříme, že její příběh pomůže k tomu, aby se u nás posílila prevence a tato „zbytečná“ rakovina se zcela eliminovala. Jde to, tak se o to pokusme!

www.mesicraka.cz – přihlaš se i Ty na gyndu!

Matěj Hollan · · Štítky: , , , ,