Skoro rok po našem zvolení se blížíme k pokroku v jednom ze zásadních pirástkých témat. Ve středu se v Brně potkají zástupci samospráv, které se chtějí zapojit do vznikající iniciativy Otevřená města. Proč zrovna v Brně? Protože je to jedno z mála měst, kde máme pirátské zastoupení ve vládnoucí koalici, která je jako celek natolik rozumná, že chápe výhody svobodného softwaru. Jistě, svobodný software není samospasitelný a jako pirát-pragmatik si uvědomuji, že se najdou situace, kdy nemusí být nejvhodnějším řešením, ale i tak to rozhodně je fenomén hodný podpory. Právě svobodným softwarem se Otevřená města hodlají primárně zabývat a Brno bude zakládajícím členem.

Jednou ze silných stránek, ale zároveň tak trochu i slabin, svobodného softwaru je, že za jeho vznikem a hlavně pak rozvojem stojí komunita aktivních lidí, o které se většině uzavřeného softwaru může jen zdát. Ta je sice schopná vymyslet věci, které by nikoho jen tak nenapadli, ale občas i věci, které nikdo nepotřebuje. Otevřená města budou mít unikátní pozici. Členské samosprávy budou moci řict, co je trápí a co by chtěli řešit. Členové z řad open source komunity, případně univerzit, pak tyto požadavky přeloží do ajťáčtiny a postarají se o to, aby došlo k jejich ztvárnění.

Jinými slovy, od Otevřených měst si slibujeme, že zvýší zájem o tvorbu nebo i modifikace existujícího svobodného softwaru tak, aby plnil specifické potřeby samospráv. Ano,  jednotlivé samosprávy si sice už teď mohou zadávat vývoj na vlastní pěst, ale pak i samy nesou náklady. Pokud se při vývoji spojí, budou i náklady sdílené. Jakmile se ukáže, že vývoj konkrétního řešení je v zájmu velké části členů, budou pak moci Otevřená města jeho vývoj finančně i organizačně podpořit. Výsledek, kterým opět bude svobodný software, pak samozřejmě budou moci volně užít i další samosprávy. Výsadou členů bude určování směru a prioritizace vývoje a hlavně také podpora ze strany Otevřených měst.

 

Jiří Ulip · · Štítky: , , , , , ,