V Brně se můžete opít každý den, ale jen ve středu 24. září díky tomu můžete změnit budoucnost města!

O bizarní Aktualizaci územního plánu jsme toho v posledních měsících psali moc a moc. Aktualizace je doposud nejšílenější projekt našeho nejlepšího náměstka pro rozvoj alkoholismu, Ladi Macka, taková jeho rozlučka s politikou, protože se rozhodl, že dá na stará kolena přednost už jenom rumu a chalupaření ve své nelegální chatrči na Priglu.

Jde o soubornou změnu stávajícího územního plánu, která čítá 10.000 nepřehledných stránek a stovky mapových souborů, na jejichž prostudování měli zastupitelé celý týden. Hlasy velké koalice ČSSD a ODS, s podporou projektů A co Brno? (zastupitelka Vítková) a Starostové a nezávislí (zastupitel Levíček), to protlačili hlava nehlava na červnovém zastupitelstvu a v srpnu to vstoupilo v platnost.

anoddd

Jeden z „mapových podkladů“

Kromě věcných záležitostí, jakože to umožňuje postavit obchodní dům v parku a tak, je hlavním nedostatek právě ona totální nesrozumitelnost, takže dnes skutečně nikdo pořádně netuší, co se vlastně schválilo. Proces schvalování byla fraška, veškeré kloudné připomínky byly zameteny pod stůl, oficiální projednání s veřejností bylo na úrovni legendárního pořadu Kotel. S územním plánováním a zapojováním veřejnosti to nemělo nic společného.

Protože to ale bohužel už platí, jediná obrana, která nyní může zabrat, je podání správní žaloby ke krajskému soudu, který může kvůli celkové nezákonnosti procesu schvalovaní i kvůli věcným pochybením Aktualizaci zastavit.


Sdružení Nesehnutí, které se brněnským územním plánování zabývá už roky, se proto rozhodlo shromáždit všechny stěžovatele na jednu hromadu a iniciovat velkou společnou žalobu. Ta ale vyjde docela draho – na cca 400 000 tisíc korun, a to jsou ještě příznivé ceny. Prohrabat se desetitisíci stránkami, vypořádáním všech připomínek a celé to sepsat, zabere moře času a bez kvalitních právníků si s tím neporadíte.

Nesehnutí proto zkouší sehnat na podání žaloby finance. A to prostřednictvím webu www.dobrazaloba.cz, kde každý můžete přispět, kolik uznáte za vhodné. Z potřebných 400 000 je už 257 630 Kč vybráno, takže má smysl se do toho zapojit.

Pokud se vám nechce jen posílat peníze, ideální příležitost pro podporu kampaně je „zapařit“ v jednom ze zapojených podniků ve středu 24. září. Tržby z vybraných snídaní, obědů, čajů o páté až po večerní piva půjdou ten den celé na žalobu. Celé to najdete na FB události https://www.facebook.com/events/703307153051084, později uveřejníme „jídelníček“ i na našich stránkách.


veverka_blackOno totiž, i když budeme v zastupitelstvu, tak si s touto Aktualizací jen tak jednoduše neporadíme. Měla-li by se změnit v souladu s územním plánem, zabralo by to několik let – od zadání změny, přes připomínkováním až k finálnímu schválení na zastupitelstvu. Žaloba je procesně nejrychlejší možnost, jak se této zátěže zbavit.

Pokud si ťukáte na čelo, jestli je jako normální, že občané musí dávat ze svých kapes stovky tisíc na to, aby se bránili před takovouto exemplární nehorázností, tak vězte, že si na něj ťukáme taky. Můžeme deklarovat, že kategorická změna celkového přístupu k strategickému a územnímu plánování je jedna z našich specializací, máme představu, jak to změnit a jak „nastavit procesy“ po vzoru Prahy i okolních států a v zastupitelstvu budeme ihned po volbách debatu o směřování brněnského územního plánování otevírat. Válčit s vlastními občany, jak to dělá Onderka s Mackem, nám přijde hodně smutné. Nyní je ale potřeba zbavit se co nejrychleji tohoto Mackova dědictví. Děkujeme za případnou podporu.

Matěj Hollan · ·