Stav přednádraží je tristní už řadu let a lidé si na to oprávněně stěžují a požadují po vedení města, aby s tím něco udělalo. A my s tím něco udělat chceme. Když už se přistupuje po letech odkladů a nečinnosti k celkové rekonstrukci jednoho z nejfrekventovanějších městských prostranství, je dobré prověřit různé varianty, jak by tento důležitý veřejný prostor měl vypadat a fungovat. A vy jste si to mohli vyzkoušet. Den bez aut se nám zdá na takovou zkoušku jako dobrá příležitost.

Mezinárodní Den bez aut se koná už každoročně 22. září ve stovkách evropských měst. V některých městech jsou tento den pro auta zavřené desítky ulic a jezdí se jen na kole, MHD nebo se chodí pěšky. V Paříži letos například skoro celé centrum, navíc zde podobná omezení probíhají pravidelně v rámci kampaně Paris respire. V Brně se uzavírka dotkne prakticky jen přednádražního prostoru. Není to však bezdůvodná akce a není zaměřena obecně proti automobilům, jak se někteří kritici snaží tvrdit. Záměrem jednodenní úpravy je maximální zklidnění a zpříjemnění prostoru.

V současné době se kromě úprav přednádraží připravuje i rekonstrukce celé ulice Nádražní.  Ta zahrnuje zpřehlednění křižovatky před hlavním vchodem do nádražní budovy, nový přechod tamtéž, pohodlnější přístup pěších na nástupní ostrůvky, nové zastřešení podchodů atd. a samozřejmě zbrusu nové čisté povrchy.

Jednou z možností, po které lidé volají, je terminál pouze pro MHD a pěší. Samozřejmě jsme to mohli dělat, jako se to běžně dělá a odsouhlasit to, aniž bychom tušili, jak to ovlivní zbytek města. Od stolu se to navrhuje dobře, ale prověření v praxi je pro tak zásadní úpravu důležité. Během jednodenní uzavírky přednádražního prostoru proto budou pracovníci Brněnských komunikací, a.s. měřit, co to udělá s dopravou na tzv. malém městském okruhu, hlavně na Úzké a Dornychu, kudy bude doprava vedena místo jednopruhového průjezdu Nádražní, abychom měli nějaká data.

Přednádraží bude ten den umyté a voňavé, budou tam infostánky dopravního podniku, kanceláře strategie města a odboru dopravy, bude tam vystaven plán připravované celkové rekonstrukce přednádražního prostoru, pojízdné prodejny kávy, nějaká posezení, zkrátka živá vizualizace příjemného místa pro život. Uvidíte také mapu Městských zásahů, které budete moci v ulicích Brna sledovat v následujících týdnech. Ale možná se ukáže, že to je celé úplně špatně, že jo.

Takže se nebojte, druhý den to bude zase vypadat jako vždy. Nebo třeba zjistíte, že by se Vám líbilo, kdyby tomu tak nebylo.

Vhledem k náročnosti organizace dopravy a dopravního značení byli zapojeni úředníci Odboru dopravy. Autorem nápadu na den zklidnit přednádraží je iniciativa Živé město, věnující se podobným akcím ve veřejném prostoru.

Ještě doplníme, že akce probíhá v rámci Evropského týdne mobility, který organizuje Kancelář Zdravé město a v rámci kterého proběhne řada dalších akcí zaměřených na všechny druhy dopravy.

14249886_676493065839121_2673545017787943545_o

Matěj Hollan · · Štítky: