Včera se uskutečnilo předávání Cen města Brna.

Obzvláště rád jsem za ocenění pro manžele Hammer-Tugendhatovy.

Město Brno má obrovské štěstí, že o jednu z největších perel světové architektury, UNESCO vilu Tugendhat, se může starat společně s Danielou Hammer-Tugendhat, což je dcera Fritze a Grety Tugendhatových, kteří si nechali vilu postavit, a jejím manželem, restaurátorem Ivo Hammerem.

Je to pro nás obrovská čest. A nejen kvůli architektuře. Tugendhatovi byli současně Židé, Němci i Češi – o tom, že jim bylo na konci 40. let přiznáno československé občanství, se málo ví. Rok 2015 byl Rokem smíření, udělení Ceny města Brna za rok 2015 proto nemohlo být symboličtější.

Doba, kdy mezi městem a manželi Hammer-Tugendhatovými panovaly dosti nepochopitelné rozbroje, je již definitivně pryč a já doufám, že do Brna budou jezdit vždy rádi a že budou vždy rádi chodit do „svého“ domu. Tak to alespoň osobně vnímám: vilu máme jako město Brno jen svěřenou – po právní stránce je to městský majetek, morálně však patří rodině, která jej postavila.

Brno dříve bývalo městem, kde vedle sebe žilo více národností. To se změnilo a vrátit to už nelze. Věřím, že jsme však nezapomněli, co jsou naše kořeny, a věřím, že do budoucna budeme jako město otevřeni pro lidi všech barev i vyznání.

tugendh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O dalších oceněných si můžete přečíst zde.

Matěj Hollan · · Štítky: , ,